Info24 Blog

Sentymentalna podróż do Lwowa

Po drugiej wojnie światowej Polska utraciła tak zwane Kresy Wschodnie. Poza granicami kraju pozostały Wilno i Lwów. Te stare polskie miasta obecnie są położone odpowiednio na Litwie i Ukrainie. Pomimo, że przez wiele lat panował tam sowiecki ustrój, to jednak pozostało tam wiele śladów świadczących o ich historii nieodłącznie związanej z Polską.

W chwili obecnej wiele firm turystycznych oferuje wycieczki do Lwowa. Problemy na wschodniej Ukrainie powodują, że hrywna ukraińska jest stosunkowo tania. Dzięki temu koszty życia na Ukrainie w porównaniu do Polski są niewielkie. Będąc we Lwowie przede wszystkim należy zwiedzić lwowską starówkę. Piękne kamienice, kościoły, gmach Opery Lwowskiej tworzą niepowtarzalny klimat, w którym warto się rozsmakować. Dobrze jest wybrać się wieczorem na kolację do jakiejś restauracji, która posiada wystawione stoliki na ulicę, dzięki czemu można posłuchać ulicznych grajków. Warto spróbować miejscowych dań, ponieważ Lwów jako miasto wielu narodowości oferuje naprawdę ich duży wybór.

Lwów to także miejsca pamięci ze słynnym Cmentarzem Łyczakowskim i Cmentarzem Orląt Lwowskich. Na pierwszym z nich pochowani są między innymi Maria Konopnicka i Artur Grottger. Wiele nagrobków to istne dzieła sztuki, które naprawdę warto podziwiać. Dzięki pieniądzom z Polski duża część z nich jest odnawiana i przywracany jest im dawny blask. Cmentarz Orląt przywołuje z kolei pamięć o odzyskaniu niepodległości. Lwów sam musiał sobie ją wywalczyć. Całe społeczeństwo stanęło wówczas do jego obrony przed Ukraińcami. Duża część obrońców była niepełnoletnia i to właśnie dzięki nim mówi się o obrońcach – Orlęta. Lwów to również miasto katedr. Wycieczki do Lwowa organizowane przez biuro kresy: http://www.kresy.com/ – Sprawdź obecną listę wycieczek.

Było i jest to miasto siedziba biskupów rzymskokatolickiego, unickiego i ormiańskiego. Są one zabytkami najwyższej klasy. Na przykład w katedrze ormiańskiej możemy podziwiać przepiękne freski Jana Rosena. Dobrze jest również wybrać się wieczorem na przedstawienie do Opery Lwowskiej. Pełna barokowego przepychu stanowi wspaniałe tło dla wydarzeń muzycznych i baletowych odbywających się na jej scenie. Dzięki uczestnictwu w Euro 2012 poprawiła się znacząco baza hotelowa w mieście i praktycznie każdy turysta może wybrać coś dla siebie. Dzięki inflacji ceny dla Polaków są po prostu śmieszne. Co więcej Lwów stanowi też doskonałą bazę wypadową na okoliczne tereny, gdzie możemy podziwiać m.in. dawne rezydencje magnackie.

Usługi księgowe dla firm
Previous post
Dobre doradztwo finansowe
Next post